Blachy dachowe w Żółkiewce
Firma Pro-Dekker to przedsiębiorstwo z bogatym doświadczeniem, które specjalizuje się w montowaniu i naprawianiu dachów, w tym również blach dachowych w Żółkiewce i okolicach. Współpracujemy z renomowanym producentem materiałów dachowych firmą Bratex. Nasza oferta jest kompleksowa – dostarczamy materiały oraz zajmujemy się ich montażem. Dbamy o rzetelność, profesjonalizm i atrakcyjne ceny, a zadowolenie naszych klientów jest dla nas najważniejsze.
Podstawowe zasady montażu blachy trapezowej na dachu
Blacha trapezowa to popularny materiał stosowany w budownictwie, zwłaszcza jako pokrycie dachowe. Aby zapewnić właściwą jakość i trwałość dachu, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych zasad montażu blachy trapezowej.
- Przed przystąpieniem do montażu blachy trapezowej, należy sprawdzić kąt pochylenia oraz geometrię dachu. Dla blach trapezowych minimalny spadek dachu to 7 stopni. Należy również sprawdzić, czy dach ma równą płaszczyznę oraz, czy przekątne dachu są równe.
- Na początek mocuje się deskę okapową do krokwi, a następnie pas nadrynnowy za pomocą wkrętów montażowych lub gwoździ.
- Kolejnym etap to przybicie membrany dachowej bądź papy, zgodnie z zaleceniami producenta. Następnie przykręcamy listwy drewniane (kontrłaty) oraz łaty drewniane o wymiarach 40 mm × 50 mm. Mocowanie łaty rozpoczynamy od łaty okapowej, przesuwając się w stronę kalenicy. Zalecana odległość osiowa pomiędzy łatami to 250 – 350 mm.
- Montaż blachy można rozpocząć od lewej lub prawej strony dachu, jednak zaleca się wybór kierunku przeciwnego do najczęstszych podmuchów wiatru. Pierwszy arkusz mocuje się do połaci jednym wkrętem przy okapie i ustawia go pod kątem prostym względem okapu.
- Gdy zachodzi konieczność wzdłużnego łączenia arkuszy na połaci, należy pamiętać, aby zakład blachy mieścił się w zakresie 150 – 300 mm.
Do montażu blach należy stosować ocynkowane i powlekane wkręty farmerskie 4,8 × 35 mm. Przy montażu obróbek blacharskich należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji dachu. Ponadto należy pamiętać, że tnie się za pomocą specjalistycznych narzędzi dekarskich, takich jak nibbler lub nożyce ręczne. Nie wolno używać szlifierki elektrycznej ani innych urządzeń wytwarzających wysoką temperaturę.